Análna trhlina je defekt, krvácajúca rana sliznice a kože konca análneho otvoru, ktorá je výrazne bolestivá najmä pri vyprázdňovaní, a tiež v období po vyprázdnení. Výrazná bolestivosť je spôsobená exponovanými nervovými zakončeniami nachádzajúcimi sa v tejto oblasti.

Podľa dĺžky trvania a charakteru tkaniva pri vyšetrení rozlišujeme trhlinu akútnu a trhlinu chronickú.
Trhlina spôsobuje spazmus vnútorného zvierača, čo má za následok zníženie prekrvenia tkaniva,  zníženú tendenciu k hojeniu a k prechodu do chronického štádia.

Presná etiológia nie je známa, ale predpokladá sa, že podiel na jej vzniku má tvrdá stolica alebo opakovaná riedka stolica (hnačky).

Liečba

Je veľmi dôležité nezanedbať prvé príznaky tohto ochorenia a liečiť trhlinu už v úvode, aby sa zabránilo prechodu do chronického štádia. V tom už, žiaľ, konzervatívna a neoperačná liečba často nezaberá. Nechirurgická liečba análnej trhliny spočíva v uvoľnení spazmu zvierača, čo vedie k naštartovaniu hojenia tkaniva.

V spolupráci s farmakológom odporúčame a našich pacientov nastavujeme na liečbu lokálne pôsobiacim glyceroltrinitrátom, nifedipínom alebo dilthiazemom v účinných prípravkoch so špeciálnym rektálnym aplikátorom.

Uvedené prípravky uvoľňujú spazmus zvierača, čo až v troch štvrtinách prípadov umožňuje úplné zahojenie tkaniva, až mäkčenie stolice.

Šanca na úplné zahojenie je tým oveľa vyššia ako pri bežne dostupných preparátoch.

Botulotoxín


Ako jedno z mála pracovísk na Slovensku poskytujeme liečbu análnej trhliny pomocou botulotoxínu. Botulotoxín spôsobí, podobne ako lokálna liečba, uvoľnenie spazmu zvierača, čo vedie k úľave od bolesti a naštartovaniu hojenia trhliny. Používajú sa veľmi nízke dávky botulotoxínu, preto pacientovi nehrozí nebezpečenstvo ani komplikácie.


Ide o jednorazový výkon s aplikáciou botulotoxínu do oblasti trhliny. Napriek tomu, že botulotoxín pôsobí len dočasne (niekoľko mesiacov), za uvedený čas sa trhlina zvykne zahojiť. Miera úspešnosti zahojenia je vyššia ako pri lokálnej liečbe a pri opakovanej aplikácii je miera hojenia blížiaca sa až k 95 %.

Rádiofrekvencia


Okrem vyššie uvedených postupov poskytujeme v našom centre liečbu chronickej trhliny aj pomocou rádiofrekvencie. Vďaka tejto metóde sa odstránia chronické tkanivá v okolí trhliny, ktoré bránia jej hojeniu. Používa sa v kombinácii s lokálnou liečbou, prípadne aplikáciou botulotoxínu. Odstraňuje aj odstraňuje chronické tkanivá nahromadené dlhotrvajúcim priebehom ochorenia. Rádiofrekvencia je výrazne šetrná k tkanivám a nedeštruuje okolité zdravé tkanivá. Táto metóda je veľmi precízna a tým je hojenie kratšie a menej bolestivé. Uvedený výkon je možné vykonať ambulantnou cestou, bez nutnosti celkovej anestézie. Trvá priemerne 20 minút a po jeho vykonaní môže pacient bez obmedzenia odísť autom domov a bezprostredne sa vrátiť do bežného života. Metóda je bezpečná a riziká sú minimálne.

Veľmi dôležitý je aj výber vhodného proktológa, ktorý má s touto delikátnou a intímnou procedúrou skúsenosti a v najlepšom prípade vykonáva okrem proktológie aj bežnú chirurgickú prax v tejto oblasti.

Chirurgická liečba ( myotómia )

Pri trhlinách, ktoré nereagujú na uvedenú liečbu alebo pri návrate, rekurencii tohto typu ochorenia treba zvážiť i chirurgickú liečbu.

Pri chirurgickej liečbe nareže proktólog malú časť vnútorného zvierača, čím zníži spazmus zvierača. Táto metóda má trvalý efekt,miera úspešnosti je veľmi vysoká a blíži sa takmer k 100%.
Špecialista v našom tíme má skúsenosti so všetkými uvedenými postupmi. Na základe vyšetrenia a konkrétneho nálezu vám vždy individuálne navrhne liečbu, ktorá bude viesť k diskrétnemu a čo najúspešnejšiemu vyriešeniu Vášho problému.

Dôležité je, aby ste už pri prvých príznakoch, diskomforte, bolestiach pri vyprázdňovaní alebo krvácaní neváhali okamžite konzultovať váš problém s proktológom. Ak totiž trhlina prejde do chronicity, následné liečenie je potom komplikovanejšie, bolestivejšie a pre pacienta v konečnom dôsledku aj časovo a finančne náročnejšie.


Prevencia - čo robiť, aby sa trhlina nevytvorila alebo nevrátila?


Ak ste už mali v minulosti análnu trhlinu a tá sa zahojila, je už len približne 30% šanca, že sa v budúcnosti vytvorí opäť. Vytvoreniu trhliny môžete predchádzať najmä úpravou stravy. Dôležité je udržať stolicu mäkkú. Náš odborník preto radí uprednostňovať stravu bohatú na vlákninu a zabezpečiť svojmu telu dostatočný príjem tekutín.

  • dostatočný príjem vlákniny zo stravy jej úpravou

  • uprednostňovať ovocie, zeleninu, celozrnný chlieb, ovsené vločky, otruby 

  • v prípade nedostatočného príjmu vlákniny zo stravy je možné čiastočne nahradiť deficit komerčne dostupnou vlákninou

  • dostatočný denný príjem tekutín, zamerať sa minimálne na dva litre tekutín

  • vyhýbať sa alkoholickým nápojom, ktoré skôr dehydratujú

  • vyhýbať sa liekom od bolesti obsahujúcim kodeín, ktorý bežne spôsobuje zápchu, uprednostniť pri bolesti paracetamol, diklofenak, ibuprofenOtváracie hodiny

Proktológia

Pon.: 09:00 - 18:00

Pia.: 09:00 - 18:00


prokto@assiduo.sk

+421 917 655 137

Rezervácia vyšetrenia

Služby

Vstupné vyšetrenie a konzultácia u proktológa

Kladieme veľký dôraz na individuálny a diskrétny prístup. Návšteva proktológa môže byť stresujúca, čo si...

Liečba análnych duplikatúr

Análne duplikatúry znamenajú nahromadenie voľnej kože okolo análneho otvoru. U pacientov sa vyskytujú sa veľmi...

Odstránenie análnych polypov

Análne polypy sú nezhubné nádory análneho kanála vychádzajúce zo sliznice. Môžu byť tzv. prisadnuté alebo...

Liečba perianálnej trombózy

K vzniku perianálnej trombózy dochádza vtedy, keď sa na vonkajšom hemoroidnom uzle vytvorí zrazenina. Ide...

Liečba análneho svrbenia

Svrbenie v oblasti análneho otvoru je spôsobené podráždením kože okolo análneho otvoru.Je to nepríjemný, obmedzujúci problém,...

Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Hemoroidy (zlatá žila) Hemoroidy (veľmi často nesprávne uvádzané ako hemeroidy) sú najčastejším proktologickým ochorením a...

12

+

Interných špecialistov

16800

+

Spokojných pacientov

80000

+

Termínov vyšetrení

Referencie pacientov

References photo

Erika D.

Košice

Slovami sa to nedá popísať.. Veľké Ďakujem za všetko, za úžasnú starostlivosť vďaka ktorej sa cítim ako zdravý človek a som aj vďaka Vám už dlho v remisii.. ďakujem

References photo

Janka I.

Bratislava

Dobrý deň, nebyť ASSIDUA  a detskej doktorky MUDr. Juricovej, tak dcérka sa trápi v bolestiach a stále sme častými návštevníkmi interného oddelenia, gastro a laktózovej ambulancii a roky by sme museli zisťovať čo jej vlastne je a aký zápal v tele má. Ale tu pod jednou strechou, pár vyšetrení tesne po prepustení z nemocnice Kramáre vieme presne čo dcérke je a liečenie prebieha úplne v pohode v klude s úsmevom a bez hospitalizácie. Síce vstupná cena sa nám zvýšila, ale spokojnosť je na našej strane a preto odporúčam mladým starým ASSIDUO:-)

References photo

Martin Q.

Michalovce

Môj prvý kontakt s ASSIDUO začal mojim emailom na recepciu. Bol som toho času na tom veľmi zle (UC Mayo score 3) a doslova som prosil o pomoc. Promtnosť, ľudskosť a ochota pomôcť bola od prvého kontaktu očividná. Po preštudovaní mojej zdravotnej dokumentácie sa ma ujala pani primárka MUDr. Kadlečková. Bol som bezradný a odrazu mi niekto chcel pomôcť? Práve to ma inšpirovalo k tomu, aby som spojil všetky sily a moje znalosti a pracoval na knihe Zdravo a kreatívne venovanej pacientom s IBD. Na knihe som pracoval viac ako 2 roky s elitnými kuchármi, kamarátmi ktorých som nazval kuchári so srdcom. Na knihe spolupracovala aj pani primárka MUDr.Kadlečková a naša IBD psychologička Mgr. Malik. 12.júla 2019 som oslávil 2 roky v úplnej remisii ochorenia. Myslím, že to hovorí za všetko. Nekonečná vďaka celému ASSIDUO za starostlivosť, ktorá presahuje všetky mýty o zdravotníctve.

References photo

Peter M.

Bratislava

Ako dlhoročný klient centra rád konštatujem, že do relatívne skromného počtu moderných zdravotníckych zariadení u nás, pribudlo Assiduo, ktoré spĺňa nároky podstatne vyššie ako sme bežne zvyknutí. Príjemné prostredie,dobré technické vybavenie, progresívny spôsob objednávania a kontaktu s pacientom, a najmä veľmi milý spôsob komunikácie personálu predurčuje centrum byť vzorom, ako by to v našom zdravotníctve malo vyzerať.