OZNAM: Centrum je zatvorené od 23.12.2024 do 6.1.2025, pacientov opäť radi privítame 7.1.2025
OZNAM: Centrum je zatvorené od 23.12.2024 do 6.1.2025, pacientov opäť radi privítame 7.1.2025

Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Čo to je?

Hemoroidy (veľmi často nesprávne uvádzané ako hemeroidy) sú najčastejším proktologickým ochorením a štatistiky hovoria o tom, že až 50 % pacientov vo veku nad 50 rokov má určitú formu tohto ochorenia. V dnešnej dobe však postihuje aj osoby mladšie.

 

Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Hemoroidy rozlišujem vnútorné a vonkajšie

Vnútorné hemoroidy, pokiaľ nie sú v štvrtom štádiu, väčšinou nie sú viditeľné a nachádzajú sa na konci análneho kanála alebo začiatku konečníka. Sú to žily pod sliznicou, ktoré sa za určitých podmienok rozširujú, zväčšujú a začínajú vychádzať často po stolici von z konečníka.

Následne spôsobujú ťažkosti s nimi súvisiace, medzi ktoré najčastejšie patria krvácanie, vybiehanie von
– až s nutnosťou zatláčania, svrbenie so zmenami na koži z dôvodu chronického dráždenia.
Bolestivosť pri vnútorných hemoroidoch je raritná. Pri bolesti v oblasti análneho kanála treba vždy pátrať i po inej diagnóze.

Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Štádiá hemoroidálneho ochorenia

V súčasnosti sa používa štádiovanie vnútorných hemoroidov na štyri stupne závažnosti ochorenia.

Prvé štádium ochorenia je možné riešiť nechirurgicky a bezbolestne, preto neváhajte a už pri prvých príznakoch spojených s týmto ochorením navštívte proktológa. Vyšetrenie a liečba v našom centre je bezbolestná a spojená s minimálnym diskomfortom pre pacienta.

V druhom štádiu ochorenia je už konzervatívna liečba neúspešná a dochádza postupne k progresii ochorenia a zhoršovaniu príznakov. Hemoroid sa zväčšuje, vystupuje z konečníka von ale ešte stále sa vie sám vstrebať do vnútra. Pre chúlostivosť tohto problému si pacienti si často vyberajú samoliečbu, ktorá však len zmierňuje príznaky ale nerieši problém, ktorý sa touto cestou často zhorší a prerastie do ďalšieho štádia ochorenia.

Tretie štádium ochorenia, s ktorým sa stretáme v našom zariadení pomerne často je štádium, kedy vystupujúci hemoroid sa už nevie vsunúť späť dovnútra už sám a pacient si tak tento hemoroid zatláča dovnútra sám, čo spôsobuje opuchy či zápalové  komplikácie, ktoré sa často prejavujú hlienom či krvou na spodnom prádle pacienta.


Pri štvrtom štádiu ochorenia je vo väčšine prípadov indikovaná chirurgická liečba, tzv. hemoroidektómia. Vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici a následne práceneschopnosť s následnou rekonvalescenciou. Vykonáva sa v spinálnej, prípadne celkovej anestézii.


Nedovoľte, aby Vaše ochorenie dospelo do tohto štádia a navštívte nášho špecialistu čo najskôr. Samoliečba vedie vo väčšine prípadov k postupnému zhoršovaniu ochorenia a jeho progresii do neskorší ch štádií s následnou nutnosťou invazívnejšieho prístupu, práceneschopnosti a socioekonomickej straty. Už minimálne príznaky môžu byť varovné!
Náš odborník má dlhoročné skúsenosti so všetkými formami liečby.

Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Postup lekára a liečba

Pri vstupnej konzultácii a vstupnom vyšetrení, náš lekár určí diagnózu, zhodnotí stav, určí presné štádium ochorenia a navrhne liečbu podľa najnovších štandardov a odporúčaní.


Na našej klinike poskytujeme liečbu vnútorných hemoroidov pomocou Barronovej ligatúry a rádiofrekvencie / mäkký laser /.
Liečba pozostáva maximálne z 4-5 sedení, je nebolestivá a pacient sa môže ihneď vrátiť do bežného života bez obmedzenia a s minimálnymi socioekonomickými stratami. Po konzultácii s proktológom je možné v určitých prípadoch navrhnúť i riešenie v menšom počte sedení.

Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Barronova ligatúra

Ide o ošetrenie latexovou gumičkou alebo tiež „gumičkovanie“. Na bázu a vnútorný hemoroidálny uzol sa nasadí škrtiaca gumička, ktorá zamedzí prítoku i odtoku krvi, čo má za následok jeho odumretie, odpadnutie s vytvorením jazvičky v mieste pôvodného uzla, hemoroidu.
Ide o elegantnú, rýchlu, nebolestivú metódu bez závažných komplikácii, bez zásahu do integrity análneho kanála či zvieračového aparátu. Udáva sa, že až 80 % prípadov je možných riešiť touto metódou. Pacient sa bez výrazných obmedzení okamžite vracia do bežného života.

Liečba pozostáva maximálne z 4-5 sedení, je nebolestivá a pacient sa môže ihneď vrátiť do bežného života bez obmedzenia a s minimálnymi socioekonomickými stratami. Po konzultácii s proktológom je možné riešenie i v menšom počte sedení.

Barronova ligatúra je určená na liečbu 1. a 2. štádia hemoroidálneho ochorenia,v indikovaných prípadoch je možné ju použiť aj v 3. štádiu ochorenia.

V individuálnych prípadoch je táto metóda použiteľná dokonca aj v 4. štádiu, najmä u pacientov nevhodných zo špecifického dôvodu k chirurgickej liečbe.
Vonkajšie hemoroidy väčšinou nepredstavujú problém v kľudovom stave, môže však dôjsť k vzniku komplikácií a preto liečbu netreba odkladať. Za vonkajšími hemoroidmi sa veľakrát skrývajú práve vnútorné hemoroidy. Vonkajšie hemoroidy v akútnych prípadoch, a to v prípade vytvorenia zrazeniny, ošetrujeme bezbolestne, pomocou rádiofrekvencie s použitím metódy šetrnej k tkanivám. Bez komplikácií a obmedzenia.
Po liečbe vnútorných hemoroidov sa často „zmenšia“ i vonkajšie hemoroidy.

Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Prevencia – čo robiť, aby sa trhlina nevytvorila alebo nevrátila?

Ak ste už mali v minulosti análnu trhlinu a tá sa zahojila, je už len približne 30% šanca, že sa v budúcnosti vytvorí opäť. Vytvoreniu trhliny môžete predchádzať najmä úpravou stravy. Dôležité je udržať stolicu mäkkú. Náš odborník preto radí uprednostňovať stravu
bohatú na vlákninu a zabezpečiť svojmu telu dostatočný príjem tekutín

– dostatočný príjem vlákniny zo stravy jej úpravou

– uprednostňovať ovocie, zeleninu, celozrnný chlieb, ovsené vločky, otruby

– v prípade nedostatočného príjmu vlákniny zo stravy je možné čiastočne nahradiť deficit komerčne dostupnou vlákninou

– dostatočný denný príjem tekutín, zamerať sa minimálne na dva litre tekutín

– vyhýbať sa alkoholickým nápojom, ktoré skôr dehydratujú

– vyhýbať sa liekom od bolesti obsahujúcim kodeín, ktorý bežne spôsobuje zápchu, uprednostniť pri bolesti paracetamol, diklofenak, ibuprofen

Proktológia

Vyšetrenia, ktoré vám radi poskytneme

Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Odbery

Liečba bolestivej análnej trhliny

Liečba análnych duplikatúr

Odstránenie análnych polypov

Liečba (odstránenie) perianálnych bradavíc

Liečba perianálnej trombózy

Liečba análneho svrbenia

O nás

Personál nášho centra

endoskopická sestra
Kardiológ a internista
Ekonomické oddelenie
Detská sestra
IBD a endoskopická sestra
Odberová sestra
Endoskopická sestra
Kožný lekár
Gastroenterológ pre dospelých
Gastroenterológ pre dospelých
Gastroenterológ pre dospelých
Detský gastroenterológ
Detský gastroenterológ
Gastroneterológ pre dospelých, primár

Expresné termíny kolonoskopického vyšetrenia! Volajte +421 918 851 004 alebo píšte na recepcia@assiduo.sk